BLOG - Medycyna w naszym wydaniu!

Tutaj dowiesz się nie tylko więcej o nas samych, ale i o naszej pracy, czy tematyce związanej z samymi zabiegami

Osteotomie-w-obrębie-stawu-kolanowego2
niedziela, 12 lutego 2023 / Published in Ortopedia - zagadnienia ogólne, Osteotomie korekcyjne
osteotomia podkolanowa, zwana też wysoką osteotomią piszczeli (tzw. HTO – ang. high tibial osteotomy) - wykonuje się ją w celu nadania właściwej osi stawu kolanowego, najczęściej jest wykonywana, jeśli zniszczona jest strona przyśrodkowa i mamy do czynienia z deformacją szpotawą
Osteotomie-w-obrębie-stawu-kolanowego
niedziela, 12 lutego 2023 / Published in Ortopedia - zagadnienia ogólne, Osteotomie korekcyjne
Osteotomia znana jest w świecie chirurgii już od bardzo dawna, jednak dzięki jej unowocześnieniu możliwa jest obecnie szybka rekonwalescencja, bez konieczności spędzania długich tygodni w gipsie.
Chrząstka ulega samoistnemu zużyciu z racji wieku (i wcale nie dotyczy to wyłącznie osób starszych!), ale też możemy nieświadomie doprowadzić do mikrourazów, wykonując niepoprawnie niektóre ćwiczenia fizyczne czy nadmiernie forsując stawy po długich okresach tzw. „niecnierobienia”.
Choroba ta polega na zaburzeniach procesów tworzenia i degeneracji chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Zwykle jest to długotrwały proces, który ostatecznie prowadzi do całkowitego odsłonięcia powierzchni stawowych.
CHOROBY-ZWYRODNIENIOWE-KOLANA
piątek, 10 lutego 2023 / Published in Artroskopia stawu kolanowego, Osteotomie korekcyjne
Co przyczynia się do powstania choroby? Objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego .
Kompeks-tylno-boczny-w-stawie-kolanowym
niedziela, 04 grudnia 2022 / Published in Artroskopia stawu kolanowego
Kompleks tylno-boczny to silna struktura, na którą składają się:  więzadło poboczne strzałkowe – stosunkowo delikatne i cienkie, stabilizuje kolano w płaszczyźnie czołowej;  ścięgno mięśnia podkolanowego i więzadło podkolanowo-strzałkowe – stabilizują kolano w płaszczyźnie strzałkowej; razem z więzadłem krzyżowym tylnym ograniczają przemieszczanie tylne kości piszczelowej oraz rotację wewnętrzną goleni względem uda. Jak nazwa wskazuje, odpowiada za stabilność tylnej części stawu kolanowego.
więzadło-krzyżowe-tylne-PCL
niedziela, 04 grudnia 2022 / Published in Artroskopia stawu kolanowego
To drugie, mniej podatne na kontuzje (ale jednak!) więzadło, które występuje w parze ze znanym nam już więzadłem krzyżowym przednim Jak nazwa wskazuje, odpowiada za stabilność tylnej części stawu kolanowego.
Więzadła-poboczne-w-kolanie
niedziela, 04 grudnia 2022 / Published in Artroskopia stawu kolanowego
Więzadła poboczne to trochę tacy strażnicy przed nadmiernym skokiem w bok Stabilizują staw kolanowy, ograniczając nadmierny ruch kolan na bok. A dokładniej - zapobiegają szpotawieniu i koślawieniu.
Co robić, gdy uszkodzone więzadło nie kwalifikuje się do szycia? I na to mamy swoje sposoby!
TOP