Protezoplastyki stawów

W chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego zniszczeniu ulega chrząstka stawowa, warstwa podchrzęstna ulega sklerotyzacji, tworzą się torbiele podchrzęstne i wyrośla kostne, dochodzi do nasilenia zmian na podłożu stanu zapalnego takich jak nadmierny wysięk w stawie, zwłóknienie torebki stawowej, szpara stawowa ulega przewężeniu.

W wyniku tych zmian dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu, deformacji stawu, osłabienia siły mięśniowej i ograniczenia ruchomości stawu kolanowego.

Nie leczona choroba zwyrodnieniowa może doprowadzić do kalectwa pacjenta.

Na ostateczny sukces przy protezoplastyce stawu biodrowego składa się wiele czynników takich jak:

- wybór dostępu operacyjnego
- wybór między implantem cementowanym a osadzanym bezcementowo
- wybór między implantem ze stabilizacją tylną a implantem z zachowaniem własnego więzadła krzyżowego tylnego

Wszystkie te decyzje są podejmowane po indywidualnej ocenie każdego pacjenta.

Nie wahaj się pytać jaki implant zostanie zastosowany w Twoim przypadku i dlaczego jest to najlepszy wybór dla Ciebie.

Jak wygląda standardowy zabieg protezoplastyki stawu kolanowego?

Wykonujemy cięcie w linii pośrodkowej kolana, przecinamy skórę i tkankę podskórną, poprzez przecięcie torebki stawowej otwieramy staw, zwichamy rzepkę.
Usuwamy przerośniętą błonę maziową, łąkotki, więzadło krzyżowe i osteofity. Następnie przy użyciu specjalnych przymiarów oceniamy rozmiar implantu.
Przy użyciu bloków tnących i piły wykonujemy odpowiednie przycięcie kości udowej i piszczelowej. Następnie implantujemy element piszczelowy, udowy i wkład polietylenowy. Sprawdzamy stabilność stawu, zakres ruchomości. Szyjemy warstwowo tkanki, zakładamy opatrunek i kończymy operację.

Chrząstka ulega samoistnemu zużyciu z racji wieku (i wcale nie dotyczy to wyłącznie osób starszych!), ale też możemy nieświadomie doprowadzić do mikrourazów, wykonując niepoprawnie niektóre ćwiczenia fizyczne czy nadmiernie forsując stawy po długich okresach tzw. „niecnierobienia”.
Co robić, gdy uszkodzone więzadło nie kwalifikuje się do szycia? I na to mamy swoje sposoby!
Łąkotka – dziś o urazach i sposobach leczenia. Wiemy już, że jak boli, to niedobrze i trzeba szybko reagować. Wizyta u ortopedy będzie dobrą decyzją.
Medycyna sportowa jest działką ortopedii i traumatologii, zajmującą się leczeniem urazów powstałych w wyniku uprawiania aktywności fizycznej. Jak każdą kontuzję możemy leczyć je zachowawczo i operacyjnie.

protezoplastyka stawu biodrowego podkarpackie, protezoplastyka stawu biodrowego, protezoplastyka stawu biodrowego rzeszów, alloplastyka stawu kolanowego rzeszów, protezoplastyka stawu kolanowego rzeszów, proteza biodra rzeszów, proteza kolana rzeszów, alloplastyka stawu biodrowego,

TOP