Osteotomie korekcyjne

Osteotomia - zabieg polegający na przecięciu kości i korekcji osi mechanicznej czyli osi obciążania kończyny.

Zabieg stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej jednego przedziału kolana

Staw kolanowy składa się z 4 przedziałów:

  • przedziału przyśrodkowego,
  • przedziału bocznego,
  • przedziału przedniego czyli stawu rzepkowo-udowego,
  • przedziału tylnego.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej kolana może dojść do zniszczenia jednego z przedziałów kolana.

W zdrowym kolanie oś mechaniczna kończyny przebiega przez środek stawu kolanowego, konsekwencją tego jest równomierne przenoszenie obciążeń przez staw kolanowy.

Pod wpływem różnych czynników może dojść zaburzenia osi mechanicznej, do przeciążenia jednego z przedziałów i rozwoju choroby zwyrodnieniowej.

Wyróżniamy deformację szpotawą i koślawą.

W deformacji szpotawej uszkodzeniu ulega przedział przyśrodkowy, natomiast w deformacji koślawej przedział boczny. W zależności od typu deformacji możemy wykonać osteotomię kości piszczelowej (HTO) lub kości udowej (DFO). W przypadku dużych deformacji możemy wykonać osteotomię dwupoziomową (DLO), czyli jednoczasową osteotomię uda i piszczeli.

Wybór właściwego typu osteotomii ustalamy poprzez dokładne zbadanie pacjenta i dogłębną analizę zdjęcia sylwetkowego i rezonansu magnetycznego.

Opis standardowego zabiegu osteotomii

Każdy zabieg osteotomii poprzedzony jest artroskopową rewizją stawu, podczas której oceniamy stan każdego z przedziałów kolana, dokonujemy niezbędnych napraw wewnątrz stawu.
Następnie przecinamy skórę i tkankę podskórną uwidoczniając kość w miejscu osteotomii.
Pod kontrolą fluoroskopu wprowadzamy druty prowadzące i przy użyciu piły kostnej wykonujemy osteotomię.
Następnie korygujemy oś mechaniczną kończyny o wyliczony wcześniej kąt korekcji, stabilizujemy osteotomię przy użyciu dedykowanej płyty i śrub. Szyjemy warstwowo tkanki, zakładamy opatrunek i kończymy operację.

Osteotomia kolana | ORTHO-TWINS - zabiegi operacyjne

Zabieg stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniwej jednego przedziału kolana. Wykonujemy osteotomie szybko i tanio. Osteotomie korekcyjne, Osteotomia kości piszczelowej, Osteotomia kości udowej, Osteotomie dwupoziomowe. osteotomia kości udowej rzeszów

Osteotomie-w-obrębie-stawu-kolanowego2
niedziela, 12 lutego 2023 / Published in Ortopedia - zagadnienia ogólne, Osteotomie korekcyjne
osteotomia podkolanowa, zwana też wysoką osteotomią piszczeli (tzw. HTO – ang. high tibial osteotomy) - wykonuje się ją w celu nadania właściwej osi stawu kolanowego, najczęściej jest wykonywana, jeśli zniszczona jest strona przyśrodkowa i mamy do czynienia z deformacją szpotawą
Osteotomie-w-obrębie-stawu-kolanowego
niedziela, 12 lutego 2023 / Published in Ortopedia - zagadnienia ogólne, Osteotomie korekcyjne
Osteotomia znana jest w świecie chirurgii już od bardzo dawna, jednak dzięki jej unowocześnieniu możliwa jest obecnie szybka rekonwalescencja, bez konieczności spędzania długich tygodni w gipsie.
Chrząstka ulega samoistnemu zużyciu z racji wieku (i wcale nie dotyczy to wyłącznie osób starszych!), ale też możemy nieświadomie doprowadzić do mikrourazów, wykonując niepoprawnie niektóre ćwiczenia fizyczne czy nadmiernie forsując stawy po długich okresach tzw. „niecnierobienia”.
Choroba ta polega na zaburzeniach procesów tworzenia i degeneracji chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Zwykle jest to długotrwały proces, który ostatecznie prowadzi do całkowitego odsłonięcia powierzchni stawowych.
CHOROBY-ZWYRODNIENIOWE-KOLANA
piątek, 10 lutego 2023 / Published in Artroskopia stawu kolanowego, Osteotomie korekcyjne
Co przyczynia się do powstania choroby? Objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego .
Co robić, gdy uszkodzone więzadło nie kwalifikuje się do szycia? I na to mamy swoje sposoby!
Łąkotka – dziś o urazach i sposobach leczenia. Wiemy już, że jak boli, to niedobrze i trzeba szybko reagować. Wizyta u ortopedy będzie dobrą decyzją.
Medycyna sportowa jest działką ortopedii i traumatologii, zajmującą się leczeniem urazów powstałych w wyniku uprawiania aktywności fizycznej. Jak każdą kontuzję możemy leczyć je zachowawczo i operacyjnie.

Zabieg stosowany w leczeniu choroby zwyrodnieniwej jednego przedziału kolana. Wykonujemy osteotomie szybko i tanio. Osteotomie korekcyjne, Osteotomia kości piszczelowej, Osteotomia kości udowej, Osteotomie dwupoziomowe. osteotomia kości udowej rzeszów

TOP