Już miał być koniec z kolanem! Ale jednak tego tematu nie da się tak po prostu zakończyć. Tym bardziej, że problem jest dość powszechny i dotyka sporej części populacji. Bowiem zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności w starzejącym się społeczeństwie.
Stan ten może rozwinąć się na skutek chorób czy urazu, ale może też być związany z prowadzonym trybem i stylem życia.
Choroba ta polega na zaburzeniach procesów tworzenia i degeneracji chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Zwykle jest to długotrwały proces, który ostatecznie prowadzi do całkowitego odsłonięcia powierzchni stawowych.
Najczęściej obserwowana jest u osób w wieku 45–65 lat i możliwość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. Co ciekawe – częściej występuje wśród kobiet.
Co przyczynia się do powstania choroby?
Wiek – zdolność chrząstki do regeneracji zmniejsza się wraz z biegiem lat;
Nadwaga – nadmierna masa ciała zwiększa obciążenie stawu kolanowego;
Przebyte urazy i przeciążenia – rodzaj wykonywanej przez pacjenta pracy zawodowej (klękanie, kucanie, podnoszenie ciężarów);
Sport – raczej ten uprawiany wyczynowo lub bardzo intensywnie;
Choroby – cukrzyca, otyłość, miażdżyca – gorsze ukrwienie warstwy podchrzęstnej kości, zawały kości;
Płeć i zaburzenia hormonalne – kobiety po 55 roku życia są bardziej narażone niż mężczyźni w tym samym wieku i główne skrzypce grają tu właśnie hormony;
Wcześniejsze usunięcie łąkotki – dawniej namiętnie je usuwano, dzisiaj szyjemy je, gdy tylko się da, by zapobiegać takim problemom;
Dziedziczenie.
Objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego
Najbardziej namacalnym objawem jest ból kolana. W początkowej fazie choroby pojawia się jedynie po wysiłku fizycznym czy podczas np. korzystania ze schodów. Wraz z postępem choroby ból nasila się, wymuszając na nas przyjmowanie innych pozycji ciała, co niesie za sobą kolejne skutki.
Inne początkowe objawy:
ograniczenie ruchomości,
sztywność kolana,
słyszalne trzeszczenie w stawie,
obrzęk.
Objawy te świadczą o tym, że warstwa chrząstki stawowej znajduje się najbliżej kości i jest w fazie zaawansowanych zmian!
Panie doktorze, czy da się uratować tę nogę? Peeewnie, że się da
W zależności od rozmiaru i tego, w jak zaawansowanym stadium jest choroba, możemy wdrożyć leczenie zachowawcze lub operacyjne.
Zajmiemy się tym w kolejnym poście.
#orthotwins#ortopedarzeszow#medycynasportowa#zwyrodnieniestawów#ortopedia