Czy od razu bierzemy pacjenta na stół? Ależ skąd!
Leczenie tej przypadłości może mieć charakter zachowawczy lub operacyjny.
W leczeniu zachowawczym wprowadzane są nieinwazyjne działania, mające na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawienie jakości życia pacjenta.
Jako jedną z przyczyn zachorowań podawaliśmy ostatnio nadwagę i otyłość. Jeśli ten czynnik się pojawia, trzeba go jak najszybciej zwalczyć. Nadmierna waga wpływa niekorzystnie na obciążenia przenoszone przez stawy.
Redukcja nadmiernej masy ciała odgrywa główną rolę w przypadku leczenia zachowawczego, jak i operacyjnego. U osób otyłych leczenie operacyjne związane jest z większym odsetkiem powikłań, a tego nie chcemy.
Leczenie farmakologiczne – tu od lat królują niesteroidowe leki przeciwzapalne (zarówno w formie tabletek, jak i miejscowo stosowanych żeli i maści). Nie należy jednak jedynie na nich opierać leczenia!
Pamiętajmy, że większość leków nie powinna być przyjmowana codziennie i bez przerwy.
Ćwiczenia i rehabilitacja oraz zabiegi prowadzone pod okiem doświadczonego specjalisty.
Po odpowiednim przeszkoleniu pacjent może również wykonywać ćwiczenia we własnym zakresie. Zwalczają one ból, poprawiają ruchomość i usprawniają mięśnie.
Stosuje się również iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz zwiększenie zakresu ruchomości stawu.
Jeśli leczenie zachowawcze zawodzi, zalecane jest wprowadzanie leczenia operacyjnego.
Podstawowym zabiegiem przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest endoprotezoplastyka, czyli wycięcie zmienionej chorobowo części stawu lub jego całości i zastąpienie go implantem.
Statystycznie najczęściej jest to całkowita endoprotezoplastyka stawu kolanowego, w której cała powierzchnia stawowa uda oraz piszczeli jest wycinana i zastępowana endoprotezą.
Mniej inwazyjnym rodzajem tego zabiegu jest endoproteza połowicza. Do tego typu zabiegu mogą być jednak zakwalifikowani tylko wybrani pacjenci, u których zmiany zwyrodnieniowe występują w ograniczonym i bardzo konkretnym zakresie.
Praktykujemy również osteotomię korekcyjną, polegającą na kontrolowanym nacięciu kości i zespoleniu jej tytanową płytką. Jest to rozwiazanie dla młodszych, aktywnych pacjentów z chorobą zwyrodnieniową jednego przedziału kolana, którzy chcą uniknąć wszczepienia endoprotezy stawu lub znacznie to opóźnić.
A jak Wasze stawy kolanowe? Dbacie, szanujecie? Jak widać, warto pomyśleć o nich zawczasu!