https://www.youtube.com/watch?v=1abAGb9Kbfc
Co robić, gdy uszkodzone więzadło nie kwalifikuje się do szycia? I na to mamy swoje sposoby!
Całkiem zerwane więzadło samo nie odrośnie – trzeba je zrekonstruować, czyli przeszczepić.
Najczęściej zabieg ten wykonuje się u osób:
które są po urazie, a planują kontynuować poziom aktywności i uprawiać rekreacyjnie sport,
zajmujących się sportem zawodowo lub wyczynowo,
młodszych i bardziej aktywnych – choć wiek nie jest tu aż tak ważny; kluczowa jest aktywność pacjentów, a jak wiadomo – i wśród starszych osób jest gro tych bardzo aktywnych, i to się chwali!
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest naszą ulubioną, mało inwazyjną metodą, czyli artroskopowo.
Polega na zastąpieniu uszkodzonej tkanki więzadła ścięgnem pobranym od pacjenta (autograft) lub od dawcy (allograft). Rzadziej stosuje się ścięgna syntetyczne.
Podczas procedury w kości piszczelowej i udowej wykonywane są kanały, pozwalające na umocowanie w nich przeszczepu przygotowanego ze ścięgna.
Zabieg operacyjny wykonywany jest w znieczuleniu, które blokuje czucie poniżej pasa. Pacjent pozostaje świadomy i może obserwować przebieg zabiegu na ekranie monitora. Bardzo często zdarzają nam się śmieszki, umilające czas zabiegu
Nowe więzadło wprowadza się do stawu i stabilizuje w kości tak, aby jego przebieg i napięcie były jak najbardziej zbliżone do anatomicznego.
Cały zabieg jest bezkrwawy – na udo zakładana jest opaska napompowana pod ciśnieniem, tak jak mankiet do mierzenia ciśnienia.
Po wszystkim na 4 rany długości ok. 0,5 cm zakładane są pojedyncze szwy. Pooperacyjnie staw kolanowy zabezpieczany jest ortezą z regulowanym kątem zgięcia. Poruszanie jest możliwe po ustąpieniu znieczulenia, a rehabilitacja wskazana jest już od pierwszego dnia po operacji.
Wspomaganie chodu kulami jest pomocne do 3 tygodnia po zabiegu. Orteza powinna być zakładana do czynności, w których istnieje ryzyko niekontrolowanego ruchu kolana, ale najczęściej odstawia się ją w 4 tygodniu po zabiegu.
Mamy tu kogoś po rekonstrukcji ACL? Proszę się chwalić – fotki mile widziane!
Fragment filmu pochodzi od Alila Medical Media. Pełen film: https://youtu.be/1abAGb9Kbfc