Dziś zajmiemy się mniej inwazyjnymi sposobami naprawy chrząstki stawowej.
Chrząstka ulega samoistnemu zużyciu z racji wieku (i wcale nie dotyczy to wyłącznie osób starszych!), ale też możemy nieświadomie doprowadzić do mikrourazów, wykonując niepoprawnie niektóre ćwiczenia fizyczne czy nadmiernie forsując stawy po długich okresach tzw. „niecnierobienia”.
Funkcją chrząstki jest przenoszenie obciążeń i umożliwienie ruchu w stawie. Dzięki gładkiej powierzchni zakończenia kości sprawnie ślizgają się po sobie, czyniąc ruch płynnym.
Chrząstka stawowa nie jest unerwiona ani unaczyniona. W razie uszkodzenia nie ma więc zbyt dużych szans na samoistne wygojenie.
Co może świadczyć o uszkodzeniu chrząstki?
Oczywiście – podobnie jak przy innych uszkodzeniach w obrębie stawów – ból i obrzęk.
Fragmenty uszkodzonej chrząstki rozpadają się, a receptory bólowe się odsłaniają.
Może też zdarzyć się uczucie zblokowania lub tarcia, ponieważ te właśnie fragmenty migrują i osadzają się między powierzchniami stawowymi, tworząc dyskomfort.
Warto objąć leczeniem już niewielkie uszkodzenia chrząstek, gdyż szybko przekształcają się one w poważniejsze urazy, które prowadzą do inwazyjnych zabiegów operacyjnych.
Jeśli straty w chrząstce są niewielkie, stosujemy leczenie naprawcze.
Najczęstsze zabiegi to:
uzupełnianie ubytków membraną hiauloronową po wcześniejszym przygotowaniu i opracowaniu uszkodzonej chrząstki;
przeszczep mozaikowy – pobieramy fragment chrząstki i kości w postaci bloczka kostnego z powierzchni nieobciążanej, a następnie wszczepiamy w miejsce uprzednio opracowanego ubytku;
AutoCart – kolejna metoda leczenia ubytków za pomocą przeszczepu autogennego chrząstki pobranej z miejsca nieobciążanego w miejsce ubytku, wymieszanego z osoczem bogatopłytkowym, odwirowanym z krwi pacjenta;
jeśli mamy do czynienia z wydzielającą martwicą chrzęstno-kostną, możemy wykonać zabieg stabilizacji np. specjalnymi strzałkami węglowymi (Chondral Dart) lub śrubami Herberta;
wcześniej często stosowano technikę mikrozłamań, czyli kilku nawierceń ubytku, jednak obecnie metoda ta odchodzi do lamusa.
#ortopedarzeszow#ortopedia#chrząstka#medycynasportowa#orthotwins